• ул. Славянска 9, гр. София
  • Пон - Пет 9:00 - 18:00
  • +359 886 975 008

Обезщетение за безработица - права и процедури

  1. Счетоводна фирма Contract.bg
  2. Блог
  3. Обезщетение за безработица - права и процедури
Обезщетение за безработица - права и процедури

Обезщетението за безработица е изключително важен социален механизъм, който е създаден за да защити гражданите в случай, че временно останат без работа. То предоставя известна финансова подкрепа на лицата, които са останали без доходи, докато не успеят да намерят ново работно място.

В нашата страна правото на обезщетение за безработица е ясно регламентирано от Кодекса за социално осигуряване (КСО) и други нормативни актове.

Благодарение на тях се осигуряват яснота и конкретика по отношение на условията за получаване на помощ и процедурата за достъп до нея.

Кой има право на обезщетение

За да получи обезщетение за безработица, лицето трябва да отговаря на определени изисквания, свързани с неговия осигурителен статус и регистрация.

Условия за достъп до обезщетение

Условията за достъп до обезщетение за безработица са следните:

  1. Регистрация в Бюро по труда - Всеки човек, който желае да получи обезщетение за безработица, трябва да се регистрира в Бюро по труда в рамките на 7 работни дни след прекратяване на трудовия договор;
  2. Да има необходимия осигурителен стаж - Лицето трябва да има най-малко 12 месеца осигурителен стаж през последните 18 месеца;
  3. Осигуряване за безработица - Трудовите отношения на лицето трябва да включват осигурителни вноски за безработица и те да са заплатени или да са дължими за най-малко 12 месеца.

Изключения и специфични случаи

Има някои изключения и едно от тях е когато лицето е напуснало доброволно работното си място или е било освободено с дисциплинарно уволнение. В тези случаи лицето може да има право единствено на минимално обезщетение и за по-кратък срок от време.

Противно на очакванията, сезонните работници и самонаетите лица могат също да имат право на обезщетение, ако са били осигурявани за безработица и ако отговарят на условията.

Размер и срок на обезщетението

Обезщетението за безработица е различно за всеки случай и зависи от осигурителния доход на лицето и продължителността на трудовия стаж.

Как се изчислява месечната сума

Размерът на месечното обезщетение е 60% от среднодневния осигурителен доход на лицето за последните 24 месеца.

Ако например осигурителният доход е бил 2000 лева месечно, обезщетението ще бъде 1200 лева на месец.

Законът също така определя минимална и максимална граница на обезщетението. През 2024 година минималното обезщетение за безработица е 18 лева на ден, а максималното възлиза на 85 лева дневно.

Максимален и минимален срок за получаване

Продължителността на получаване на обезщетението зависи от осигурителния стаж на безработния. Така например, хора с до 3 години стаж, имат право на 4 месеца обезщетение за безработица.

Ако стажът е от 3 до 7 години, тогава може да се получава обезщетение до 6 месеца. При стаж над 15 години, лицето има право да получава обезщетение за безработица в продължение на 12 месеца.

Процедура за подаване

Процесът за кандидатстване за обезщетение за безработица включва няколко стъпки, които трябва да бъдат изпълнени в определен срок.

  • Регистрация в Бюро по труда - Регистрацията в Бюрото по труда трябва да се направи до 7 работни дни след прекратяване на трудовите правоотношения. За целта е необходимо да се носи лична карта, трудова книжка и заявление по образец.
  • Подготовка на необходимите документи - Лицето трябва да подготви и подаде към Националния осигурителен институт (НОИ) копие от трудовата си книжка и заповед за прекратяване на трудовите правоотношения. Трябва да се носи някакъв документ, доказващ осигурителния стаж (например удостоверение от работодателя).
  • Подаване на заявление към НОИ - Заявлението се подава лично или чрез упълномощено лице в териториалното подразделение на НОИ. Важно е да се спазят сроковете, за да се избегне отказ.

Често срещани проблеми

В процеса на получаване на обезщетение за безработица могат да възникнат редица проблеми, които затрудняват достъпа до тази така нужна финансова подкрепа.

  • Забавяне при изплащането - Една от най-честите оплаквания от страна на безработните е забавянето на плащанията. Това може да се дължи на липса на документи или грешки в заявлението;
  • Неправилно изчисляване на обезщетението - В някои случаи размерът на обезщетението може да бъде изчислен погрешно. Лицето има право да поиска преразглеждане на случая, ако забележи някакви несъответствия;
  • Как да обжалвате отказ - Ако НОИ откаже да изплати обезщетение, решението може да бъде обжалвано пред съответния административен съд. За целта е важно да се съберат всички доказателства и да се консултирате с юрист.

Как да увеличите шансовете си за успех

Правилното попълване на документите и спазването на законовите изисквания са ключови за успешно получаване на обезщетение. Винаги проверявайте внимателно за грешки в данните, които сте попълнили и се уверете, че всички приложени документи са заверени и актуални. Съхранявайте копия на подадените документи. Потърсете помощ от адвокат или специалист по социално осигуряване, ако имате въпроси или се сблъскате с проблеми.

Обезщетението за безработица е важен инструмент за защита на гражданите в периоди на икономически затруднения и е ваше право да получите тази помощ, стига да отговаряте на условията.

Важно е да разбирате своите права правилно и да действате според процедурите. Това е от съществено значение за успешно ползване на помощта.

Ако сте останали без работа, информирайте се за своите права, следвайте законовите изисквания и потърсете съдействие от експерти при необходимост.

За повече информация и помощ може да се обърнете към местните офиси на Бюро по труда или Националния осигурителен институт.

Оценете:
4.5 1