• ул. Славянска 9, гр. София
  • Пон - Пет 9:00 - 18:00
  • +359 886 975 008

Прехвърляне на майчинство: Как и на кого може да се прехвърли

  1. Счетоводна кантора Contract.bg
  2. Блог
  3. Прехвърляне на майчинство: Как и на кого може да се прехвърли
Прехвърляне на майчинство: Как и на кого може да се прехвърли

Възможността за прехвърляне на майчинство е предвидена в българското законодателство, като е подробно описано каки при какви обстоятелства е допустимо да се направи това. Тази опция позволява на майката да предостави правото на получаване на обезщетение за отглеждане на дете на друго лице, което тя е посочила и което е съгласно да се ангажира с тази отговорност.

Майката може да изяви подобно желание по ред причини, в това число завръщане на работа преди изтичането на отпуска по майчински, по лични или по здравословни причини.

На следващите редове ще разгледаме по-подробно кой може според закона да поеме ролята на майката в отглеждането на детето и какви са изискванията, на които трябва да отговаря това лице.

Също така, ще си поговорим за това как протича самия процес на прехвърляне, какви са най-често допусканите грешки и по какъв начин могат да се избегнат.

В какви ситуации и на кого може да прехвърли майчинството

Една от най-честите причини, при които се избира опцията за прехвърляне на майчинство, това е когато майката реши да се върне на работа преди изтичането на законово определения период за отпуск по майчинство. Това може да е разумен вариант, ако в случая майката има по-добре платена професия от бащата, като по този начин за семейството би било по-изгодно от финансова гледна точка, ако бащата поеме грижата за бебето.

Това е вариант също и ако семейството има нужда от допълнителен доход, а друг член на семейството, например бабата или дядото, има възможността да поеме грижите за детето.

Ако майката не може да продължи да ползва отпуска поради здравословни проблеми или други лични причини или ако родителите решават, че бабата или дядото са по-подходящи да се грижат за детето през този период, това отново е вариант.

Интересното е това, че законът може да прояви изненадваща гъвкавост, когато говорим за прехвърляне на майчинство, с което се цели да се окаже възможно най-голяма помощ на майките на малки деца.

  • Бащата на детето - Бащата е първият вариант за прехвърляне на майчинството, ако майката реши да се върне на работа. Законът му дава право да ползва отпуска за отглеждане на дете и да получава обезщетението от Националния осигурителен институт (НОИ), при условие че отговаря на изискванията за осигурителен стаж;
  • Баба или дядо - Ако родителите не могат да ползват майчинството, то може да бъде прехвърлено на бабата или дядото на детето. За целта е необходимо съгласието на работодателя на майката и наличието на осигурителен стаж при бабата/дядото, за да могат да получават обезщетението;
  • Други законни настойници - В някои случаи, когато родителите са възпрепятствани да се грижат за детето, правото на майчинство може да бъде прехвърлено и на законен настойник. Това е по-рядко срещан случай и се регулира със специални законови разпоредби, но въпреки това е пример за проява на гъвкавост в закона, която има за цел да се помогне на родителите.

Законови изисквания, права и задължения

Прехвърлянето на майчинство се регулира от Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване в България. Майката трябва да е осигурена за общо заболяване и майчинство най-малко 12 месеца преди раждането на детето.

Лицето, което ще поеме майчинството (баща, баба, дядо или настойник), също трябва да е осигурено за същия период. Майката трябва да подаде заявление за отказ от отпуска по майчинство, за да може то да бъде прехвърлено. При прехвърляне на майчинството на баба или дядо е необходимо допълнително съгласие от работодателя.

Също така е важно да се добави, че прехвърлянето на майчинство може да се извърши след изтичане на 135-те дни задължителен отпуск по майчинство.

Тук имайте предвид, че подаването на документите е препоръчително да стане поне 30 дни преди планираното връщане на майката на работа, тъй като така ще има време за обработка на заявленията.

Ако бъде одобрено, лицето, което поема майчинството, ще има право да получава месечното обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст.

При прехвърляне на майчинството обаче, то поема основната отговорност за ежедневната грижа за детето, като хранене, обличане, медицински грижи и други подобни. Лицето, което получава майчинството, ще има право на същото обезщетение, което би получила майката, което възлиза на 90% от осигурителния доход, а осигуровките продължават да се плащат от работодателя, както е по закон.

Необходими документи и процедура за подаване

Процедурата за прехвърляне на майчинство започва със събиране на необходимите документи.

Трябва да се попълни заявление от майката за прехвърляне на майчинството, както и да се извади документ, удостоверяващ родствената връзка между детето и лицето, което ще получи майчинството (акт за раждане). Попълва се декларация от лицето, което ще поеме майчинството, че е съгласно да поеме грижите за бебето. Прави се и справка за осигурителния стаж на получателя на майчинството. Документите се подават в Националния осигурителен институт (НОИ) или чрез работодателя на лицето, което ще получи майчинството.

След разглеждане на документите, НОИ потвърждава или отказва прехвърлянето на майчинството.

Ако лицето, което ще получи майчинството, няма необходимия осигурителен стаж, молбата за прехвърляне на майчинство може да бъде отхвърлена. Освен това, отказ може да се получи и ако майката не подаде правилно попълнено заявление за отказ от майчинството или ако документите не са подадени в срок.

Примери за неправилно попълнени заявления може да има много, но това са най-често някакви неточности в документацията или пък липсващ документи.

Всичко това може да доведе до отказ на молбата или най-малкото да забави процедурата във времето. Ето защо е и толкова важно всички документи да бъдат изрядно подготвени и попълнени без грешка.

Оценете:
4.5 1