• ул. Славянска 9, гр. София
  • Пон - Пет 9:00 - 18:00
  • +359 886 975 008

Граждански договор – какви видове съществуват

  1. Счетоводна фирма Contract.bg
  2. Блог
  3. Граждански договор – какви видове съществуват
Граждански договор – какви видове съществуват

В днешно време никой не си пада по подписването на каквито и да е видове договори. Най-вече пък при постъпване на нова работа, било то и с граждански договор.

Може би това е продиктувано от факта, че в забързаното ни ежедневие невинаги откриваме свободна времева пролука, в която да обърнем внимание на себе си, камо ли да се заемем сериозно с неща от рода на административни процедури.

Какви рискове крие това, какво може да се случи при евентуална проверка от съответните институции, кой носи отговорност при откриването на дадено нарушение?

На всички тези въпроси отговор ще получите от поредния добре разписан текст в блога на Contract.bg, пълен с подробна информация относно процедурите при постъпване на ново работно място.

В тази Интернет страница получавате и възможността да наемете професионални счетоводни услуги, които да разрешат вашите проблеми с финансовата неустойчивост на фирмата, която носите на плещите си.

Позволете си да се освободите от един от най-сериозните проблеми, свързани с нелеката професия „собственик“, а именно движението на вашите финансови въпроси.

Ако сте на ниво служител, прочетете текста до неговия край, за да се запознаете по-подробно с това в коя ситуация какъв договор е нужно да подпишете с вашия работодател.

Все пак, имайте предвид, че гражданският договор е видът, който е може би най-изгоден за работодателя поради няколко причини – плаща се само за срока, упоменат в документа.

Той има нецикличен характер и най-често се подписва само за изпълнението на една конкретна услуга.

Какво е граждански договор и какви видове съществуват?

Гражданският договор е правен документ, който се сключва между две или повече физически или юридически лица и урежда техните права и задължения по отношение на определена услуга или дейност. Този вид договор се регламентира в Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). Той се използва за различни видове услуги, като може да бъде с различна продължителност и условия, според нуждите на страните. Важно е да подчертаем, че гражданският договор не осигурява същите социални и трудови права, както трудовият договор.

ГД е главен вид договори с изключително много разновидности поради неговата природна динамичност.

Мъж, подписващ граждански договор

По Закона за задълженията и договорите той бива договор за поръчка, договор за изработка, комисионен договор.

По Търговския закон, гражданският договор бива два вида: договор с търговски пълномощник и договор с търговски управител.

Задължително е да се подпише договор, но не е наложително видът му да бъде точно граждански.

Какви са предимствата и недостатъците на гражданския договор?

Гражданският договор предлага гъвкавост за възложителя, тъй като той може да наеме изпълнител за конкретна задача без да поема ангажимент за дългосрочно трудово правоотношение.

Това е изгодно и за изпълнителя, който има свободата да избира кога и как да работи.

Недостатък е, че липсват социални придобивки, като здравни и пенсионни осигуровки, което може да е проблем в дългосрочен план. Освен това, липсва защита при прекратяване на договора. Гражданският договор е най-подходящ за краткосрочни ангажименти и специфични проекти.

Какви са правата на трудещите се, подписали граждански договор

Много хора робуват на мисълта, че когато човек се труди по граждански договор, той няма т.нар. „закрила“ на закона, което прави нещата малко по-сложни, когато стане въпрос за злополуки, майчинство, старост, смърт и т.н.

Реално, бърза справка в закона показва, че това е така. Нека, обаче, не си представяме, че всеки, който е сключил граждански договор, е сключил сделка с дявола.

Работещите по граждански договор имат право на договаряне на възнаграждение и работни условия, но не получават автоматично социални осигуровки, като здравно осигуряване и пенсионно осигуряване. Въпреки това, те имат възможност да се осигуряват доброволно чрез самостоятелни осигурителни вноски, което трябва да бъде ясно договорено между страните. Тези условия правят гражданския договор по-гъвкав, но и по-малко защитен в сравнение с трудовия договор.

Кога е по-добре да се използва граждански договор вместо трудов договор?

Гражданският договор е най-подходящ, когато работодателят търси изпълнител за конкретна задача или проект с ограничена продължителност. Това е идеален избор за ситуациите, при които няма нужда от постоянен трудов ангажимент. Например, ако възложителят иска да наеме специалист за еднократна услуга като създаване на уебсайт или извършване на одит.

Гражданският договор също така предоставя възможност за договаряне на конкретни условия без строго определен работен график. За изпълнителя, това може да означава по-голяма свобода в управлението на времето и избора на проекти. Въпреки това, когато става въпрос за дългосрочна работа, която изисква постоянен ангажимент и социални придобивки, трудовият договор остава по-добрият избор.

Помнете, че все пак имате права

Когато се подпишете на договор, който започва с думата „граждански“, трябва да помните, че имате правото да се договорите на цена, която устройва вас, а не закона.

Ако прецените, че времето и усилията ви струват определена сума, възложителят трябва да я заплати, независимо от законовите изисквания.

При подписване на граждански договор вие все пак не бива да забравяте, че имате право на почивка.

Да, вярно е, че е по-малко от трудовия договор, но това не означава, че възложителят може да ви забрани да ползвате почивката си.

В заключение

Хубаво е, когато човек е въоръжен с качествена информация, идваща от надежден източник като Contract.bg.

Пишете ни, за да се възползвате и от възможността да привлечете на своя страна добър счетоводител, който да се погрижи напълно за финансовия аспект на предприятието ви.

Оценете:
4.72 55